Velika Gospa u Kreševu, proslava patrona

DSC 022015.kolovoza svima dobro poznat blagdan Velike Gospe proslavio se na različite načine u većini župa. Za kreševski samostan i Kreševljake je to poseban blagdan jer tada proslavljamo ujedno i patron naše župe.

U crkvu Uznesenja Blažene Djevice Marije okupio se lijep broj vjernika na slavlje sv. Mise u 11. sati. Misu je predslavio Fra Ivo Kramar upravitelj samostana u Pridvorju. Njega i narod koji je došao na svetu misu i desetak svećenika pozdravio je kreševski gvardijan Fra Darko Drljo. Fra Ivo nas je podsjetio da su naši preci štovali Blaženu Djevicu Mariju koja često i sama ponekad nije razumijevala Božji plan, ali mu je neizmjerno vjerovala. Računala je s Bogom i išla s povjerenjem, povjerenje u Boga davalo joj je snagu da nastavi živjeti. To je model života i za nas, da se ugledamo na našu Nebesku Majku. Glavna Marijina zadaća je bila da donese na svijet Spasitelja, što je i ostvarila. Nosila i ostavila iza sebe je nadu, utjehu i vjeru. Fra Ivo je svoju propovijed završio postavljajući svima nama pitanje - Što ja kao pojedinac ostavljam iza sebe?
Nakon sv.mise uslijedilo je druženje ispred samostana, kolo uz tamburaše iz Zenice i čašicu osvježenja.

Nina Bešlić, Frama Kreševo