DSC 043628. svibnja 2015. godine (četvrtak) 35 framaša uputilo se zajedno sa svojim duhovnim asistentom fra Mariom Jurićem u Njemačku, točnije u Düsseldorf, na gostovanje FRAMI Düsseldorf. Putovali smo autobusom, a vrijeme se kratilo pjesmom, smijehom, pričom i naravno spavanjem. Nakon duge vožnje stigli smo u petak navečer na svoje odredište gdje su nas pred crkvom Apollinaris dočekali framaši iz Düsseldorfa s osmijehom na licu, a poneki i sa suzama. Nakon upoznavanja i izmjenjivanja prvih utisaka svi skupa smo večerali u sali, te nas je još jednom pozdravio fra Petar Ćirko, župnik i duhovni asistent FRAME Düsseldorf. Fra Petar nas je upoznao s nekim pravilima i ukratko nam predstavio program koji su za nas pripremili framaši. Nakon spremanja sale svi smo se uputili svojim privremenim kućama, a bili smo raspoređeni po obiteljima framaša.

Sljedeće jutro smo se ponovno okupili u sali i zatim krenuli prema Kölnu. Tamo smo posjetili Kölnsku katedralu, koja datira iz razdoblja gotike, a također smo imali priliku razgledati i njenu unutrašnjost. Nakon razgledavanja katedrale imali smo vremena i za kupovinu, a jedan dio framaša je posjetio i most preko Rajne na koji se stavljaju lokoti s ispisanim imenima parova. Naravno ključ lokota se baca u rijeku u znak vječne ljubavi. I framaši Kreševa i Düsseldorfa su stavili lokot u znak vječne bratske ljubavi i prijateljstva između ove dvije frame. Navečer smo imali organiziranu zabavu u lokalu Justitia. Svi smo se dobro zabavili i naravno, kao pravi framaši, bez kapi alkohola. To je dokaz da nije potreban alkohol kako bi se mi mladi danas zabavili. Potrebna je samo dobra glazba, veselje i bratska ljubav.
U nedjelju 31. svibnja, svi smo se skupa sa svojim obiteljima okupili na svetoj misi u crkvi Apollinaris. Misu je predvodio fra Mario Jurić u koncelebraciji s fra Petrom Ćirkom, a misno slavlje je svojom pjesmom uljepšao bend naše Frame - Philia. Na kraju mise fra Mario je zahvalio našim domaćinima na pozivu i lijepom gostoprimstvu, te je i on njih pozvao da budu naši gosti krajem ove godine. Također su se izmijenili darovi koji su bili pripremljeni, a za kraj mise su svi framaši, naš bend, tamburaši iz Düsseldorfa i fra Petar s harmonikom otpjevali par pjesama skupa s narodom. Nakon svete mise svi smo se još malo družili, a zatim je slijedio festival u Langefeldu koji se naziva Europatag. Na festivalu su nastupali framaši Düsseldorfa sa svojim folklorom, velikim i malim, a s njima smo nastupili i mi izvodeći pjesmu s prošlogodišnjeg Framafesta Hvala Oče. Tim nastupima predstavili smo zajednicu Hrvata koji žive na tom prostoru, a također su se predstavljale i druge zajednice. Tu večer smo se trebali vratiti svojim domovina pa smo svi još jednom iskoristili priliku da se družimo, zapjevamo zajedno i širimo bratsku ljubav i prijateljstvo, da zračimo pozitivnom energijom i stvorimo nova prijateljstva koja će trajati, da pokažemo što je to Frama ustvari. Na kraju dana smo krenuli svojim domovima i Kreševu iako je bilo i suza na rastanku, ali i radosti zbog novih iskustava i sklopljenih prijateljstava.

Ovim putem se još jednom svi zahvaljujemo ne samo framašima iz Düsseldorfa, nego i župniku fra Petru, te voditelju zbora Frani Miliću, koji nas je pazio skupa s fra Mariom, zahvaljujemo se i obiteljima framaša koji su nas primili u svoje domove.
Istinski se radujemo gostovanju Frame Düsseldorf u našem Kreševu i sretni smo zbog još jednog bratskog prijateljstva koje je nastalo.

Tina Tolić

Muzej Franjevačkog samostana

Kreševo

Eksponati daju prilično jasnu sliku života ljudi na ovim prostorima tijekom proteklih stoljeća.

POJETITE WEB STRANICU MUZEJA